B43457B4828M
Mfr.Part #
B43457B4828M
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm @ 100Hz
Capacitance :
8200µF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
15.4A
Mount :
Chassis Mount
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
15.4A @ 100Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Chassis Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
B43457
Polarity :
Polar
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
31.6992mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Lead Spacing :
1.248 31.70mm
Impedance :
18mOhms
Height Seated (Max) :
6.681 169.70mm
Voltage - Rated :
350V
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
14 Weeks
Life (Hours) :
10000 hours
Max Operating Temperature :
85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
3.028Dia 76.90mm
Datasheets
B43457B4828M
B43457 8200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 15.4A 3.028Dia 76.90mm -40°C~85°C Polar 31.6992mm Radial, Can - Screw Terminals