B43455C4109M000
Mfr.Part #
B43455C4109M000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Shape :
Binding Post
Package / Case :
Aluminum
Test Frequency :
100Hz
Height :
220.7mm
Surface Mount :
No
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10MOhm
Termination :
Screw
Leakage Current :
11.4319mA
Diameter :
76.9mm
Life (Hours) :
10000 hours
Max Operating Temperature :
85°C
REACH SVHC :
No SVHC
Polarity :
POLARIZED
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
350V
Tolerance :
20%
Capacitance :
10mF
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
19.8A
Min Operating Temperature :
-25°C
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Feature :
Chassis Mount
Lead Pitch :
31.7mm
Length :
220.7mm
Datasheets
B43455C4109M000
10mF Capacitor 20% Bulk 19.8A 31.7mm Aluminum