B43455A5109M3
Mfr.Part #
B43455A5109M3
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
1.248 31.70mm
Life (Hours) :
10000 hours
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11mOhm @ 100Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Chassis Mount
Factory Lead Time :
18 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
3.583Dia 91.00mm
Capacitance :
10000µF
Impedance :
13mOhm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
20.7A @ 100Hz
Ripple Current :
20.7A
Tolerance :
±20%
Mount :
Chassis Mount
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Series :
B43455
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
8.740 222.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
450V
Lead Pitch :
31.6992mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheets
B43455A5109M3
B43455 10000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 20.7A 3.583Dia 91.00mm -40°C~85°C Polar 31.6992mm Radial, Can - Screw Terminals