B43305D5277M60
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43305D5277M60
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current :
1.55A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
270μF
Polarization :
Polar
Termination :
Snap in
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Diameter :
35mm
Height :
25mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Series :
B43305
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500mOhm @ 100Hz
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated :
450V
Impedance :
710mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.55A @ 100Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
10.0076mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
B43305D5277M60
EPCOS (TDK) B43305D5277M60
B43305 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.55A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In