B43305B2567M87
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43305B2567M87
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
1.93A @ 100Hz
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Series :
B43305
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
560μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
1.93A
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Termination :
Snap in
Height :
30mm
Tolerance :
±20%
Diameter :
25mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated :
200V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
230mOhm @ 100Hz
Polarization :
Polar
Life (Hours) :
2000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Impedance :
310mOhm
Datasheets
B43305B2567M87
EPCOS (TDK) B43305B2567M87
B43305 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.93A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In