B43305B2567M60
Mfr.Part #
B43305B2567M60
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Voltage - Rated :
200V
Impedance :
310mOhm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.93A @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
230mOhm @ 100Hz
Capacitance :
560μF
Diameter :
25mm
Ripple Current :
1.93A
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height :
30mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Tolerance :
±20%
Datasheets
B43305B2567M60
EPCOS (TDK) B43305B2567M60
B43305 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.93A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In