B43305A2278M62
Mfr.Part #
B43305A2278M62
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height :
50mm
Voltage - Rated :
200V
Ripple Current @ Low Frequency :
4.3A @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm @ 100Hz
Capacitance :
2700μF
Ripple Current :
4.3A
Impedance :
65mOhm
Diameter :
35mm
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Lead Pitch :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
B43305A2278M62
EPCOS (TDK) B43305A2278M62
B43305 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.3A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead