B43255A9187M
Mfr.Part #
B43255A9187M
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Series :
B43255
Lead Pitch :
10.0076mm
ECCN Code :
EAR99
Height :
30mm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
20%
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
5000 hours
Termination :
Snap in
Leakage Current :
1.44mA
Mount :
Through Hole
Capacitance :
180µF
Diameter :
35mm
Polarity :
Polar
Height Seated (Max) :
32.004mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Tan Delta :
0.15
Terminal Pitch :
10mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Packing Method :
Bulk
Ripple Current :
980mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Max Operating Temperature :
105°C
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated :
400V
Datasheets
B43255A9187M
EPCOS (TDK) B43255A9187M
B43255 180μF Capacitor 20% 980mA 10.0076mm Radial