B43231A6227M
Mfr.Part #
B43231A6227M
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 220UF 20% 500V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Min Operating Temperature :
-25°C
Height Seated (Max) :
46.99mm
Max Operating Temperature :
85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
500V
Leakage Current :
2.2mA
Ripple Current :
1.22A
Diameter :
30mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Packing Method :
Bulk
Package / Case :
Radial
2000 hours
Tan Delta :
0.2
Tolerance :
20%
Capacitance :
220μF
RoHS Compliant
Height :
45mm
Datasheets
B43231A6227M
EPCOS (TDK) B43231A6227M
B43231 220μF Capacitor 20% 1.22A 10.0076mm Radial