B41896W4478M
Mfr.Part #
B41896W4478M
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Aluminum
Terminal Shape :
Wire
Positive Tolerance :
20%
Leakage Current :
0.75mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
4.7mF
Pbfree Code :
yes
Reference Standard :
IEC60384-4
ESR :
60 mΩ
Ripple Current :
3400mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Bulk
Surface Mount :
No
Tan Delta :
0.23
Polarity :
POLARIZED
Negative Tolerance :
20%
Voltage - Rated DC :
16V
Max Operating Temperature :
105°C
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Life (Hours) :
3500 hours
Termination :
Radial
Number of Terminations :
2
Datasheets
B41896W4478M
4.7mF Capacitor Bulk 3400mA Aluminum