B41895A7158M000
Mfr.Part #
B41895A7158M000
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Capacitance :
1500μF
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 2 weeks ago)
Applications :
Automotive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ripple Current @ High Frequency :
2.97A @ 100kHz
Package / Case :
Radial, Can
Tolerance :
±20%
Series :
B41895
Impedance :
24mOhms
ESR (Equivalent Series Resistance) :
28mOhm @ 10kHz
Polarization :
Polar
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
35V
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Datasheets
B41895A7158M000
B41895 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~125°C Polar Radial, Can