B41888W4108M
Mfr.Part #
B41888W4108M
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Package / Case :
Radial
Capacitance :
1mF
Packing Method :
Bulk
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Polarity :
POLARIZED
Reference Standard :
IEC60384-4
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
16V
Life (Hours) :
5000 hours
Tan Delta :
0.16
Min Operating Temperature :
-55°C
Leakage Current :
0.16mA
Ripple Current :
1.5A
Max Operating Temperature :
105°C
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
ESR (Equivalent Series Resistance) :
210mOhm
Diameter :
10mm
Lead Pitch :
5mm
Height :
20mm
Datasheets
B41888W4108M
1mF Capacitor 20% 1.5A 5mm Radial