B41868W7687M
Mfr.Part #
B41868W7687M
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
1.291A @ 100kHz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated :
35V
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Operating Temperature (Max) :
150°C
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.12
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Packing Method :
Ammo Pack
Applications :
Automotive
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Polarization :
Polar
Leakage Current :
0.238mA
Capacitance :
680μF
Additional Feature :
STANDARD: IEC60384-4
ESR (Equivalent Series Resistance) :
57mOhm @ 10kHz
ECCN Code :
EAR99
Series :
B41868
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 150°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
B41868W7687M
EPCOS (TDK) B41868W7687M
B41868 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.709Dia 18.00mm Polar Radial, Can