B41868A3108M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B41868A3108M
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~150°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
330mOhm @ 120Hz
Series :
B41868
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated :
10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Tolerance :
±20%
Applications :
Automotive
Capacitance :
1000µF
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 150°C
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Datasheets
B41868A3108M
B41868 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -55°C~150°C Polar Radial, Can