B41858C6827M001
Mfr.Part #
B41858C6827M001
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Impedance :
32mOhms
Series :
B41858
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated :
50V
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
820µF
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance) :
154mOhm @ 120Hz
Applications :
Automotive
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.799A @ 100kHz
Datasheets
B41858C6827M001
EPCOS (TDK) B41858C6827M001
B41858 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar Radial, Can