B41851F7228M000
Mfr.Part #
B41851F7228M000
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Package / Case :
Radial
Tolerance :
20%
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
2.2mF
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Diameter :
800 µm
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm
Length :
25mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Max Operating Temperature :
105°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
JESD-609 Code :
e3
Polarity :
POLARIZED
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tan Delta :
0.18
Leakage Current :
0.77mA
Lead Pitch :
7.5mm
Ripple Current :
1.26A
Datasheets
B41851F7228M000
2.2mF Capacitor 20% 1.26A 7.5mm Radial