B41690A7308Q7
Mfr.Part #
B41690A7308Q7
Package / Case
Axial, Can
Description
CAP ALUM 3000UF 35V AXIAL
Tolerance :
-10% +30%
5000 hours
Series :
B41690
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.787Diax1.142L 20.00mmx29.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
5.1A @ 10kHz
Applications :
Automotive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Polarization :
Ripple Current :
5.1A
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Factory Lead Time :
32 Weeks
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Axial, Can
Voltage - Rated :
35V
Capacitance :
3000μF
Impedance :
22mOhm
Datasheets
B41690A7308Q7
B41690 3000μF Capacitor -10% +30% Bulk Through Hole 5.1A 0.787Diax1.142L 20.00mmx29.00mm -55°C~125°C Polar Axial, Can