B41689K7148Q001
Mfr.Part #
B41689K7148Q001
Package / Case
Axial, Can
Description
CAP ALUM 1400UF 40V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
B41689
Size / Dimension :
0.709Diax1.535L 18.00mmx39.00mm
Length :
38.989mm
Package / Case :
Axial, Can
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
1400μF
Ripple Current :
7.4A
Life (Hours) :
10000 hours
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
235mOhm @ 100Hz
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead/Base Style :
Straight
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
40V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
Polar
Tolerance :
-10% +30%
Impedance :
20mOhms
Voltage - Rated DC :
40V
Termination :
Axial
Weight :
14.699993g
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 125°C
Diameter :
18mm
Factory Lead Time :
32 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
7.4A @ 10kHz
Datasheets
B41689K7148Q001
B41689 1400μF Capacitor -10% +30% Bulk Through Hole 7.4A 0.709Diax1.535L 18.00mmx39.00mm -55°C~125°C Polar Axial, Can