B41605E7398M9S1
Mfr.Part #
B41605E7398M9S1
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 40V RADIAL
Capacitance :
3900μF
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Voltage - Rated :
40V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ High Frequency :
6.5A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
26mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
0.331 8.40mm
Datasheets
B41605E7398M9S1
EPCOS (TDK) B41605E7398M9S1
B41605 3900μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -55°C~125°C Polar Radial, Can