B41605B5279M009
Mfr.Part #
B41605B5279M009
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 25V RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency :
10A @ 10kHz
Lead Spacing :
0.331 8.40mm
Capacitance :
27000μF
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Tolerance :
±20%
Series :
B41605
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10mOhm @ 100Hz
Voltage - Rated :
25V
Datasheets
B41605B5279M009
EPCOS (TDK) B41605B5279M009
B41605 27000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -55°C~125°C Polar Radial, Can