B41580A5479M000
Mfr.Part #
B41580A5479M000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 47000UF 20% 25V SCREW
Life (Hours) :
3000 hours
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
20%
Package / Case :
Aluminum
Lead Pitch :
12.7mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Test Frequency :
100Hz
Voltage :
25V
Height :
105mm
Termination :
Screw
Mounting Feature :
Stud Mount
Diameter :
35.7mm
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
23A
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Diameter :
8.2 mm
Length :
105.7mm
Capacitance :
47mF
Voltage - Rated DC :
25V
Polarity :
POLARIZED
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
No
Packing Method :
Cardboard
Dielectric Material :
Aluminium
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8mOhm
Number of Pins :
2
Terminal Shape :
Lug
Current - Leakage :
4μA
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
B41580A5479M000
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors EPCOS (TDK) B41580A5479M000 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Aluminum, Voltage:25V, Number of Terminations:2, Number of Pins:2, B41580A5479M000 pinout, B41580A5479M000 datasheet PDF, B41580A5479M000 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors EPCOS (TDK) B41580A5479M000 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EPCOS (TDK) B41580A5479M000
47mF Capacitor 20% 23A 12.7mm Aluminum