B41458B7109M000
Mfr.Part #
B41458B7109M000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 40V SCREW
Life (Hours) :
12000 hours
Test Frequency :
100Hz
Diameter :
35.7mm
Length :
55.7mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Package / Case :
Aluminum
Max Operating Temperature :
85°C
Lead Pitch :
12.7mm
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
18A
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
40V
Capacitance :
10mF
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Number of Terminations :
2
Package :
Bulk
Mounting Feature :
Stud Mount
Series :
B41458
Product Status :
Obsolete
Height - Seated (Max) :
2.232 (56.70mm)
Size / Dimension :
1.406 Dia (35.70mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency :
6.3A @ 100Hz
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp. :
12000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
20%
Terminal Shape :
Lug
Surface Mount :
No
Voltage - Rated :
40V
Packing Method :
Cardboard
Termination :
Screw
ESR (Equivalent Series Resistance) :
37mOhm
Lead Spacing :
0.500 (12.70mm)
Impedance :
34 mOhms
Ratings :
Min Operating Temperature :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Polarity :
POLARIZED
Surface Mount Land Size :
Datasheets
B41458B7109M000
EPCOS (TDK) B41458B7109M000
B41458 10mF Capacitor 20% Bulk Chassis Mount 18A 1.406 Dia (35.70mm) -40°C ~ 85°C Polar 12.7mm Aluminum