B41458B4330M000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B41458B4330M000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Aluminum
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330000UF 20% 16V SCREW
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Aluminum
Packing Method :
Cardboard
Terminal Shape :
Lug
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Stud Mount
Capacitance :
330mF
Length :
105.7mm
Lead Pitch :
28.5mm
Test Frequency :
100Hz
Tolerance :
20%
Surface Mount :
No
Ripple Current :
45A
Termination :
Screw
Diameter :
64.3mm
Life (Hours) :
12000 hours
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Rated DC :
16V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Max Operating Temperature :
85°C
Pbfree Code :
yes
Polarity :
POLARIZED
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.6mOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
B41458B4330M000
EPCOS (TDK) B41458B4330M000
330mF Capacitor 20% 45A 28.5mm Aluminum