B41252A4129M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B41252A4129M
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height - Seated (Max) :
1.457 (37.00mm)
Tolerance :
20%
Diameter :
22mm
Size / Dimension :
0.866 Dia (22.00mm)
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.394 (10.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Lead Diameter :
800 µm
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Packaging :
Bulk
Tan Delta :
0.35
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
35mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.8A @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
37.0078mm
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Polarity :
Polar
Min Operating Temperature :
-40°C
Termination :
Snap in
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
2.8A
Ratings :
Series :
B41252
Max Operating Temperature :
105°C
Life (Hours) :
2000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Leakage Current :
3.84mA
Package / Case :
Radial
Surface Mount Land Size :
Polarization :
Polar
Lead Pitch :
10mm
Voltage - Rated :
16V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
12mF
Datasheets
B41252A4129M
EPCOS (TDK) B41252A4129M
B41252 12mF Capacitor 20% Bulk Through Hole 2.8A 0.866 Dia (22.00mm) -40°C ~ 105°C Polar 10mm Radial