B41231C9228M007
Mfr.Part #
B41231C9228M007
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
3.66A @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Voltage - Rated :
100V
Polarization :
Polar
Series :
B41231
Mounting Type :
Bulk
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
2200µF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
B41231C9228M007
EPCOS (TDK) B41231C9228M007
B41231 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In