B41231A4159M000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B41231A4159M000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ Low Frequency :
4.29A @ 120Hz
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
16V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
B41231
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
15000µF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
36 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
B41231A4159M000
EPCOS (TDK) B41231A4159M000
B41231 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In