B41042A6157M
Mfr.Part #
B41042A6157M
Description
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL
Max Operating Temperature :
105°C
Tan Delta :
0.1
Tolerance :
20%
Life (Hours) :
5000 hours
Impedance :
350mOhm
Diameter :
10mm
Capacitance :
150µF
2
Packing Method :
Ammo Pack
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
20mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
20mm
Terminal Shape :
Wire
Polarity :
Polar
Lead Pitch :
5mm
Height Seated (Max) :
21.4884mm
Ripple Current :
821mA
Lead Diameter :
600 µm
Datasheets
B41042A6157M
150μF Capacitor 20% Bulk 821mA 5mm Radial