B41041A9686M
Mfr.Part #
B41041A9686M
Description
CAP ALUM 68UF 20% 100V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
21.4884mm
Max Operating Temperature :
105°C
Tolerance :
20%
Lead Diameter :
600 µm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Leakage Current :
0.204mA
Lead Pitch :
5mm
Tan Delta :
0.09
Packing Method :
AMMO PACK/TR
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitance :
68µF
Diameter :
10mm
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current :
410mA
Length :
20mm
Voltage - Rated DC :
100V
Height :
20mm
Mount :
Through Hole
Impedance :
400mOhm
Polarity :
Polar
Datasheets
B41041A9686M
68μF Capacitor 20% Bulk 410mA 5mm Radial