B37981F1681K051
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B37981F1681K051
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 680PF 100V X7R RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
Radial
Tolerance :
±10%
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Style :
Formed Leads
Ratings :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mounting Type :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Applications :
Automotive
Capacitance :
680pF
Voltage - Rated :
100V
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Series :
B37981F
Dielectric Material :
Ceramic
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.098 2.50mm
Size / Dimension :
0.217Lx0.197W 5.50mmx5.00mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
B37981F1681K051
B37981F 680pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.217Lx0.197W 5.50mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
B37981F1681K051 Overview
This device's program size/dimension is 0.217Lx0.197W 5.50mmx5.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
B37981F1681K051 Features
a size/dimension of 0.217Lx0.197W 5.50mmx5.00mm