B37941K5102K060
Mfr.Part #
B37941K5102K060
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
0.6mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
Automotive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X7R
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Ratings :
AEC-Q200
Width :
1.25mm
Multilayer :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
1000pF
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Series :
B37941K
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X7R
Length :
2mm
HTS Code :
Datasheets
B37941K5102K060
EPCOS (TDK) B37941K5102K060
B37941K 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
B37941K5102K060 Overview
A program's size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
B37941K5102K060 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm