B37931K0153K060
Mfr.Part #
B37931K0153K060
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.015UF 25V X7R 0603
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
25V
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
CERAMIC CAPACITOR
Height :
0.8mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
Automotive
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
B37931K
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
1.6mm
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Temperature Coefficient :
X7R
2
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
HTS Code :
Width :
0.8mm
Capacitance :
0.015µF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
B37931K0153K060
EPCOS (TDK) B37931K0153K060
B37931K 0.015μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
B37931K0153K060 Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
B37931K0153K060 Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm