B37930K5470J070
Mfr.Part #
B37930K5470J070
Description
CAP CER 47PF 50V NP0 0603
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 13 INCH
Weight :
2.012816mg
Temperature Characteristics Code :
C0G
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Nickel
Case Code (Imperial) :
Dielectric :
C0G
Capacitance :
47pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
5%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
Thickness :
889μm
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Width :
787.4μm
Reach Compliance Code :
Unknown
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
1.6002mm
Voltage - Rated DC :
50V
ECCN Code :
EAR99
Height :
800μm
Datasheets
B37930K5470J070
EPCOS (TDK) B37930K5470J070
47pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
B37930K5470J070 Overview
The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
B37930K5470J070 Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V