B36B-XADSS-N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B36B-XADSS-N
Manufacturer
JST
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.5MM
Stock
97
In Stock :
97
Manufacturer :
JST
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Rows :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Header
Stack Height (Mating) :
13.8mm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Filter Feature :
No
Voltage - Rated :
250V
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Contact Length - Post :
0.138 3.50mm
Contact Type :
Male Pin
Mixed Contacts :
No
Termination :
Solder
Contact Finish - Mating :
Tin
Row Spacing - Mating :
0.098 (2.50mm)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Additional Feature :
TOP ENTRY, SHROUDED, POLARIZED
Series :
XAD
Insulation Color :
Natural
Number of Positions Loaded :
All
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Locking Ramp
Current Rating (Amps) :
3A
Packaging :
Bulk
Insulation Height :
0.398 10.11mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Positions :
36
IEC Conformance :
Published :
2010
MIL Conformance :
Operating Temperature :
-25°C~85°C
DIN Conformance :
Style :
Board to Cable/Wire
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
B36B-XADSS-N
XAD Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled 36-Position Board to Cable/Wire 0.398 10.11mm Height