B32672L8223K000
Mfr.Part #
B32672L8223K000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.022UF 10% 2KVDC RAD
Height :
17.5mm
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Series :
B32672L
Voltage - Rated DC :
2kV
Capacitance :
22nF
Packaging :
Bulk
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.709 L x 0.354 W (18.00mm x 9.00mm)
Voltage - Rated AC :
700V
Voltage Rating - AC :
700V
Width :
9mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
10%
Package / Case :
Radial
Lead Diameter :
800 µm
Max Operating Temperature :
110°C
Height - Seated (Max) :
0.689 (17.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Contact Plating :
Tin
Lead Spacing :
0.591 (15.00mm)
Voltage Rating - DC :
2000V (2kV)
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Features :
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 700
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Dielectric :
PP
HTS Code :
Lead Pitch :
15mm
Length :
18mm
Mount :
Through Hole
Termination :
PC Pins
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Ratings :
Size Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
B32672L8223K000
EPCOS (TDK) B32672L8223K000
B32672L 22nF Film Capacitor 10% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
B32672L8223K000 Overview
To work properly, systems need a rated (DC) voltage of 2000V.Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.591 (15.00mm).In addition to operating at -55°C ~ 110°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.
B32672L8223K000 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 2000V