B32672L7333J289
Mfr.Part #
B32672L7333J289
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 1.3KVDC RAD
Film Capacitors
Packing Method :
Ammo Pack
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Positive Tolerance :
5%
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Capacitance :
33nF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Width :
8.5mm
Size Code :
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 500
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature (Max) :
85°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1300V
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Polypropylene
Series :
B32672L
Surface Mount :
No
Height :
14.5mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
500V
Negative Tolerance :
5%
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Length :
18mm
Terminal Pitch :
15mm
yes
Datasheets
B32672L7333J289
EPCOS (TDK) B32672L7333J289
B32672L 33nF Film Capacitor POLYPROPYLENE
B32672L7333J289 Overview
To function, systems must have a rated (DC) voltage (URdc) of 1300V.For powering systems, an AC voltage of 500V is required.
B32672L7333J289 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1300V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 500V