B32656S2104J564
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B32656S2104J564
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 2KVDC SCREW
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Film Capacitors
Voltage - Rated AC :
800V
Dielectric :
PP
Dielectric Material :
Polypropylene
Termination :
Lug
Lead Pitch :
37.4904mm
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
2kV
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20mOhm
ECCN Code :
EAR99
Width :
14mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
100nF
Mount :
Chassis Mount, Screw
Tolerance :
5%
Max Operating Temperature :
100°C
Depth :
14mm
Terminal Shape :
Lug
Radiation Hardening :
No
Height :
25mm
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V): 800
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Lead/Base Style :
Straight
Packaging :
Bulk
Length :
42mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Voltage :
2kV