B32653A0473J000
Mfr.Part #
B32653A0473J000
Description
CAP FILM 0.047UF 5% 1KVDC RADIAL
Film Capacitors
Dielectric :
PP
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Flammability Rating :
UL94 V-0
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated AC :
250V
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Polypropylene
Height Seated (Max) :
15.0114mm
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
5%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Voltage - Rated DC :
1kV
Length :
26.4922mm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Termination :
PC Pins
Number of Pins :
2
Lead Pitch :
22.5044mm
Capacitance :
47nF
Max Operating Temperature :
110°C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Width :
5.9944mm