B32652J1682J289
Mfr.Part #
B32652J1682J289
Description
CAP FILM 6800PF 5% 1.6KVDC RAD
Film Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
No
Depth :
8.5mm
Length :
18mm
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Lead Pitch :
15mm
Pbfree Code :
yes
Size Code :
Dielectric Material :
Polypropylene
Termination :
PC Pins
Width :
8.509mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Diameter :
800 µm
HTS Code :
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Dielectric :
PP
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Height Seated (Max) :
14.5034mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packing Method :
Ammo Pack
Tolerance :
5%
JESD-609 Code :
e3
Max Operating Temperature :
100°C
Capacitance :
6.8nF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated AC :
700V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 700
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1600V
Datasheets
B32652J1682J289
EPCOS (TDK) B32652J1682J289
6.8nF Film Capacitor 5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 700V-AC Polypropylene Through Hole
B32652J1682J289 Overview
To function, systems must have a rated (DC) voltage (URdc) of 1600V.
B32652J1682J289 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1600V