B32621A4103K189
Mfr.Part #
B32621A4103K189
Description
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD
Film Capacitors
Lead Pitch :
10mm
Applications :
High Pulse, DV/DT
Dielectric :
PP
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Spacing :
0.394 (10.00mm)
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
Tin
Depth :
4mm
Voltage Rating - AC :
200V
Voltage Rating - DC :
400V
Voltage - Rated AC :
200V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Height :
9mm
Termination :
PC Pins
Features :
Size / Dimension :
0.512 L x 0.157 W (13.00mm x 4.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
B32621
Mounting Type :
Radial
Width :
3.9878mm
Size Code :
Voltage - Rated DC :
400V
Packing Method :
TR
Wire
Height - Seated (Max) :
0.354 (9.00mm)
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 200
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
EAR99
Lead Diameter :
600 µm
Ratings :
Height Seated (Max) :
8.9916mm
Capacitance :
10nF
Length :
13mm
Dielectric Material :
Polypropylene
Tolerance :
10%
HTS Code :
Datasheets
B32621A4103K189
EPCOS (TDK) B32621A4103K189
B32621 10nF Film Capacitor 10% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene Through Hole
B32621A4103K189 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.394 (10.00mm).In addition to operating at -55°C ~ 105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.