B32621A3223K289
Mfr.Part #
B32621A3223K289
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 0.022UF 10% 250VDC RAD
Film Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Size Code :
Voltage - Rated AC :
140V
Package / Case :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Applications :
High Pulse, DV/DT
Reach Compliance Code :
not_compliant
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized - Stacked
Termination :
PC Pins
Width :
4mm
Factory Lead Time :
30 Weeks
Rated (AC) Voltage (URac) :
140V
Terminal Pitch :
10mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Voltage - Rated DC :
250V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 140
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
0.022µF
Series :
B32621
Length :
13mm
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.512Lx0.157W 13.00mmx4.00mm
Packing Method :
Ammo Pack
Pbfree Code :
yes
Published :
Datasheets
B32621A3223K289
EPCOS (TDK) B32621A3223K289
B32621 0.022μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 140V-AC Polypropylene (PP), Metallized - Stacked
B32621A3223K289 Overview
An internal (DC) voltage of 250V is required for systems to function.0.394 10.00mm is the lead spacing of this electrical device.In order for systems to be powered, a constant (AC) voltage (URac) is required.It is capable of operating at -55°C~100°C degrees Celsius.
B32621A3223K289 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 250V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 140V