B32620J0222J000
Mfr.Part #
B32620J0222J000
Description
CAP FILM 2200PF 5% 1KVDC RADIAL
Stock
10
In Stock :
10
Packing Method :
Bulk
Voltage - Rated DC :
1kV
Voltage - Rated AC :
1kV
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 600
Dielectric :
PP
Length :
10mm
Size Code :
3920
Contact Plating :
Tin
FILM CAPACITOR
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)
Height - Seated (Max) :
0.413 (10.50mm)
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Spacing :
0.295 (7.50mm)
Size / Dimension :
0.394 L x 0.197 W (10.00mm x 5.00mm)
Termination :
PC Pin
Rated (AC) Voltage (URac) :
600V
Dielectric Material :
Polypropylene
Ratings :
Max Operating Temperature :
105°C
Packaging :
Bulk
Applications :
High Pulse, DV/DT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Capacitance :
2.2nF
Series :
B32620
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
7.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
10.5mm
Pbfree Code :
yes
Voltage Rating - AC :
600V
Tolerance :
5%
Datasheets
B32620J0222J000
EPCOS (TDK) B32620J0222J000
B32620 2.2nF Film Capacitor 5% Radial PC Pin 1kV-DC 1kV-AC Polypropylene Through Hole
B32620J0222J000 Overview
To function, systems require a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V.Its lead spacing is 0.295 (7.50mm).System power requires an AC voltage rating of 600V (URac).Temperatures of -55°C ~ 105°C allow the device to operate.
B32620J0222J000 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 600V