B32564J6475J000
Mfr.Part #
B32564J6475J000
Package / Case
2-DIP
Description
CAP FILM 4.7UF 5% 400VDC 2DIP
Film Capacitors
Height Seated (Max) :
0.898 22.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated AC :
200V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Reference Standard :
IEC60384-2
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Rated (AC) Voltage (URac) :
200V
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
1.142Lx0.559W 29.00mmx14.20mm
Series :
SilverCap™ B32564
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
400V
Length :
29mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
2-DIP
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Termination :
PC Pins
Capacitance :
4.7μF
Terminal Pitch :
27.5mm
Tolerance :
±5%
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Width :
14.2mm