B32564J6105K000
Mfr.Part #
B32564J6105K000
Package / Case
2-DIP
Description
CAP FILM 1UF 10% 420VDC 2DIP
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Package / Case :
2-DIP
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
420V
Capacitance :
1μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated AC :
200V
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Series :
SilverCap™ B32564
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
B32564J6105K000
SilverCap™ B32564 1μF Film Capacitor ±10% 2-DIP PC Pins 420V-DC 200V-AC Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
B32564J6105K000 Overview
Lead spacing is 1.083 27.50mm for this electrical device.Devices with a -55°C~125°C temperature capability can be operated.