B32562H3155J289
Mfr.Part #
B32562H3155J289
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC 2DIP
Film Capacitors
Mount :
Through Hole
Reference Standard :
IEC60384-2
Voltage - Rated AC :
160V
Voltage - Rated DC :
250V
Tolerance :
5%
Height :
11mm
yes
Dielectric :
PET
Contact Plating :
Tin
Length :
16.5mm
Package / Case :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
8.7mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
Ammo Pack
Depth :
8.7mm
Lead Diameter :
800 µm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Min Operating Temperature :
-55°C
HTS Code :
Capacitance :
1.5μF
Lead Pitch :
15mm