B32561J8473K289
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B32561J8473K289
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
2-DIP
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.047UF 10% 630VDC 2DIP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Film Capacitors
Voltage - Rated DC :
630V
Width :
5.3mm
ECCN Code :
EAR99
Series :
SilverCap™ B32561
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Length :
11mm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Surface Mount :
No
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Size / Dimension :
0.433Lx0.209W 11.00mmx5.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
2-DIP
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Rated (AC) Voltage (URac) :
350V
Reference Standard :
IEC60384-2
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Packaging :
Tape and Box (TB)
HTS Code :
Capacitance :
0.047µF
Voltage - Rated AC :
350V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
PC Pins
Terminal Pitch :
10mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packing Method :
Ammo Pack
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm