B32561J6154K289
Mfr.Part #
B32561J6154K289
Package / Case
DIP
Description
CAP FILM 0.15UF 10% 400VDC 2DIP
Film Capacitors
Height Seated (Max) :
7.6962mm
Voltage - Rated DC :
400V
Dielectric Material :
Polyester
Tolerance :
10%
Depth :
5.2mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated AC :
200V
Dielectric :
PET
Reference Standard :
IEC60384-2
JESD-609 Code :
e3
Max Operating Temperature :
125°C
Termination :
Radial
Capacitance :
150nF
Mount :
Through Hole
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Shape :
Wire
Length :
11.5mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Package / Case :
DIP
Lead Pitch :
10mm
Pbfree Code :
yes
Width :
5.207mm
Height :
7.7mm
Lead Diameter :
500 µm
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-55°C