B32561J1105J289
Mfr.Part #
B32561J1105J289
Package / Case
2-DIP
Description
CAP FILM 1UF 5% 100VDC 2DIP
Film Capacitors
Series :
SilverCap™ B32561
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Rated DC :
100V
Packing Method :
Ammo Pack
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
63V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
1μF
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
0.453Lx0.177W 11.50mmx4.50mm
Terminal Pitch :
10mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Reference Standard :
IEC60384-2
Rated (AC) Voltage (URac) :
63V
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.272 6.90mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Package / Case :
2-DIP
Width :
4.5mm
Length :
11.5mm