B32560J8682K289
Mfr.Part #
B32560J8682K289
Package / Case
DIP
Description
CAP FILM 6800PF 10% 630VDC 2DIP
Termination :
Radial
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
0°C
Dielectric :
PET
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Dielectric Material :
Polyester
Reference Standard :
IEC60384-2
Width :
3.2mm
Height :
6.5mm
Capacitance :
6.8nF
Tolerance :
10%
Voltage - Rated AC :
400V
ECCN Code :
EAR99
Depth :
3.2mm
Terminal Shape :
Wire
Height Seated (Max) :
6.5024mm
Packing Method :
Ammo Pack
Package / Case :
DIP
Type :
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Lead Pitch :
7.5mm
Lead Diameter :
500 µm
Length :
9mm
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
630V
Contact Plating :
Tin
Mount :
Through Hole
Datasheets
B32560J8682K289
EPCOS (TDK) B32560J8682K289
6.8nF Film Capacitor 10% DIP Radial 630V-DC 400V-AC Polyester Through Hole