B32560J1474J289
Mfr.Part #
B32560J1474J289
Package / Case
2-DIP
Description
CAP FILM 0.47UF 5% 100VDC 2DIP
Film Capacitors
Lead Pitch :
7.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.354Lx0.374W 9.00mmx9.50mm
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Package / Case :
2-DIP
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
63V
Series :
SilverCap™ B32560
JESD-609 Code :
e3
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Height :
6.1mm
IEC60384-2
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Box (TB)
Capacitance :
0.47µF
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Depth :
3.4mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
Ammo Pack
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Dielectric :
PET
Length :
9mm
Lead Diameter :
500 µm
Termination :
PC Pins
Datasheets
B32560J1474J289
EPCOS (TDK) B32560J1474J289
SilverCap™ B32560 0.47μF Film Capacitor ±5% 2-DIP PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Through Hole
B32560J1474J289 Overview
0.295 7.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~125°C degrees Celsius.