B32524Q8334J000
Mfr.Part #
B32524Q8334J000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.33UF 5% 630VDC RADIAL
Film Capacitors
Voltage - Rated DC :
630V
Package / Case :
Radial
Rated (AC) Voltage (URac) :
220V
Voltage - Rated AC :
220V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Size / Dimension :
1.240Lx0.433W 31.50mmx11.00mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Pitch :
27.5mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
Capacitance :
0.33μF
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Width :
11mm
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Reference Standard :
AEC-Q200
Length :
31.5mm
Terminal Shape :
Wire
Series :
B32524
Height Seated (Max) :
0.827 21.00mm